Terminaller

Konektörü kullanımı

Elektrik konnektörleri, elektrik güç kabloları arasındaki bağlantılar gibi güç kaynağı ve dağıtımı kolaylaştırmak için iki cihaz arasında akım yapmak için kullanılır. Bu terminaller, yüksek voltaj nedeniyle güvenlik önlemi olarak kauçuk veya plastik ile yalıtılmıştır. Sıkıştırma terminalleri, bağlı olan cihaz güvenli bir elektriksel bağlantıya ihtiyaç duyan yüksek voltajlar kullanacaksa kullanılır. Diğer kullanımlar arasında bir kabloyu başka bir veya birkaç kabloya bağlamak, elektrikli cihazları, elektrik prizlerini, sigortaları veya yük anahtarlarını bağlamak ve kabloları veya havai güç hatlarını bağlamak bulunur.

Terminalin gücü

Çelik veya demir kablo terminalleri yüksek mukavemetlidir ve mimarinin stabilizasyonu, güvenlik kabloları ve arma için kullanılır. Bu terminaller, güçlü titreşimlere dayanacak ve maksimum desteğe ulaşacak şekilde üretilmiştir. Alüminyum, metal, bakır veya kurşun kablo terminalleri daha az direnç sunar. Bunlar genellikle elektrik kullanımı için veya strese tabi olmayan bağlantılar için yapılır. Deliklere sahip terminaller, deliksiz terminallerin daha büyük bir desteğine izin verdiğinden, en dirençli bağlantılar için kullanılır

Terminalin şekli

Kablo sonlandırmaları yan avuç içine sahip bir terminal gerektirir ve genellikle dış sonlandırmalarda kullanılır. Sigorta soketlerinin ya da bağlantı kesme anahtarının bağlantısı, düz ya da V-şekilli bir terminal ile doğrudan bir kablo terminali gerektirir ..

Bunların formları arasında ayrıca uzun namlu terminalleri, boru şekilli kablo terminalleri ve halka biçimindeki terminaller bulunur. . Şekillerdeki varyasyonlar, yapılan bağlantının boyutuna bağlıdır. Terminal açıklığı, konektöre uyacak kadar büyük olmalı veya bağlantı oluşmayacaktır.